TAN KÖYÜ

YARDIMLAŞMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİ

Ramazan Bayramı Bayramlaşma Programımız

Geri Dön

Ramazan Bayramı Bayramlaşma Programımız

Bugün Ramazan Bayramı. Bayramınız mübarek olsun. Bu bayram barışın, esenliğin yani İslam’ın bayramıdır. Bu bayram bizi kendimize yabancılaştıran, kul olduğumuzu unutturan maddeye karşı direnmenin, fıtrata dönmenin bayramıdır. Bu bayram yeryüzünü ifsat edenlerin değil, ıslah edenlerin bayramıdır. Bu bayram cana kıyanların, kan akıtanların, korku salanların bayramı değildir. Bu bayram mazluma kardeş olanların, insanlığa huzur verenlerin bayramıdır.

Bu bayram, tüm insanlık adına bir ümit ateşidir.
Bugün Müslümanlar olarak idrak ettiğimiz bayram, tüm insanlık adına bir ümit ateşidir. Cennetten dünyaya mağfiret için gelen Hz. Adem’in Hz. Havva’nın duası olmak için hepimiz buradayız. Tuva vadisinde ‘ben bir ateş gördüm’ diye sevinen Hz. Musa’nın ümidini çoğaltmak için buradayız. Şiddetle, vahşetle, savaşlarla, acılarla sarsılan yeryüzü, rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’nın son temsilcilerinden büyük bir ümit kıvılcımı bekliyor. Hz. İsa tebessümünü umuyor bizden bütün insanlık. Hz. İbrahim’in serinliğini bekliyor sizden bütün dünya. Bir Yakup sabrı umuyor, bir Yusuf müjdesi istiyor bütün insanlık bütün Muhammed ümmetinden.


Bugün yüreğimiz biraz buruk, gönlümüz kırık, belki de sevinçlerimiz gölgeli; ancak bugün bize düşen, her şeye rağmen bayramımızın hakkını vermek ve onu mahzun göndermemektir. Zira biz bayram yaparken birçok İslam beldesinde bombalar patlıyor. İnsanlar ölüyor. Yüreklere korlar düşüyor. Biz bayram yapıyoruz ama Ramazan Ayında nice çocuklarımız yetim kaldı. Nice evlatlarımızı ebediyete uğurladık, şehit verdik, yurtlarından edilmiş, ölüm korkusuyla evlerini terk etmiş kadınlar, çocuklar, yaşlılar, mülteciler, kimsesizler var. Biz bayram yaparken, Afrika, açlığın ve susuzluğun pençesinde baskının ve zulmün pençesinde inim inim inliyor. Bayramlar sadece sevinçlerin paylaşıldığı günler değildir. Sevinçlerimizi paylaştığımız gibi hüzünlerimizi ve acılarımızı da paylaşacağız. Ancak bugün bize düşen yangın yerine dönen yüreklerimizi bayram neşesiyle canlandırmak. Viran olan hanelerimizi bayram sevinciyle mağrur eylemektir. Bugün bize düşen bayramı göremeyen kardeşlerimizin yerine de bayramı hakkıyla eda etmek, bayram sabahına gözlerini açamayan yavrular adına bayramı sürur içinde geçirmektir.

Gelin bugün aynı sofrada sevindiğimiz gibi, aynı kıblede buluştuğumuz gibi, aynı Peygamberde birleştiğimiz gibi, aynı kitaba inandığımız gibi kardeş olalım. Bizi birbirimize düşürmek isteyenleri utandıralım. Ayağımıza dolanan bütün tuzakları bozalım. Gelin bugün Taif’teki Muhammed Mustafa gibi bizi taşlayanlara bile ‘Allah’ım onlar bilmiyorlar, sen bağışla onları’ deme büyüklüğünü gösterelim. Gelin bugün Mekke’ye muzaffer bir komutan edasıyla giren Allah Resulünün, kendisine her türlü haksızlığı yapan düşmanlara bugün Yusuf’un kardeşlerine söylediğini söylüyorum; ‘Bugün size kınama bile yoktur. Allah sizleri affetsin. Allah merhametlilerin en merhametlisidir’ diye seslenen Muhammed Mustafa’yı kendimize örnek olalım. Yüreklerin en ağır yükü olan bütün küskünlüklere bu bayramda bir son verelim


Hz. Süleyman misali gücümüzü ve imkanımızı karıncayı bile incitmeyecek nezakette kullanalım. Birbirimize kol kanat gerelim. Şehirlerimizi kavganın değil, kardeşliğin, huzurun, barışın şehirleri yapalım. Farklılıklarımızı hoş görelim. Bayram coşkusunu içimizde hissederek, onun muştusunu gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, şehirlerden şehirlere taşıyalım.


Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım. İslam beldelerinde zorda, darda ve sıkıntıda olan kardeşlerimize dua edelim. Üzerinde doğduğumuz ve yaşadığımız vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi ve bütün geçmişlerimizi unutmayalım. Onları hep rahmetle yad edelim. Bu sabahı bize bayram eden, mekanımızı sevince boyayan rabbimizin hatırını cümle hatırların üzerinde tutalım.Kalplerimiz birlik olsun. Muhabbetimiz daim olsun. Ülkemiz ve gönül coğrafyamız huzur bulsun. Allah nice bayramlara huzur ve barış içinde kavuşmayı, bayramlardaki sevinçleri bütün insanlığa taşımayı bizlere nasip etsin. Rabbimiz geçen bayramlarda aramızda olupta bugün ebediyete uğurladığımız sevdiklerimize de rahmetiyle merhametiyle muamele etsin. (piknik 30.06) Bayramınız mübarek olsun. Yönetim kurulumuz adına hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

Tan Köyü Derneği ve Vakfı Başkanıİ

İbrahim AKKUŞ

Bayramlaşma programımızdan kareler... 

04 Haziran 2019
DİĞER Faaliyetler